Krytyczna kwestia zachowań w zarządzaniu łańcuchem krytycznym
Autorzy: Jerzy Stawicki, Krzysztof Abramowski
Zarządzanie projektem według metody łańcucha krytycznego, wywodzącej się z prac Eliego Goldratta i teorii zarządzania ograniczeniami TOC, przedstawionej w numerze 6/2003 CXO, pozwala na znaczne skrócenie czasu realizacji projektu. Metoda jest stosunkowo prosta, ale czy łatwa do wdrożenia?
Ograniczenia w zarządzaniu projektami
Funkcjonowanie każdego systemu, w tym projektu, wiąże się z dwoma typami ograniczeń:
- Ograniczeniami przepustowości,
- Ograniczeniami w postaci zachowań ludzi.
W przypadku projektu ograniczeniem przepustowości jest cykl realizacji projektu – najdłuższy ciąg działań realizowanych w projekcie. W zarządzaniu projektem według metody łańcucha krytycznego jest to po prostu łańcuch krytyczny. Drugim ograniczeniem jest zrozumienie zachowań ludzi uczestniczących w projekcie.
Łańcuch krytyczny – przypomnienie
Główne elementy składowe metody łańcucha krytycznego:
- Podczas planowania kierownik projektu powinien odjąć wielkość marginesu bezpieczeństwa ukrytego w „realnym” oszacowaniu czasu trwania zadania, aby odkryć oszacowanie netto (= medianę). To oszacowanie netto posłuży do stworzenia harmonogramu wyjściowego.
- W harmonogramie podstawowym (zadania bez marginesów bezpieczeństwa) identyfikujemy ograniczenie, które warunkuje ukończenie projektu w możliwie najkrótszym czasie: łańcuch krytyczny. Jest to najdłuższa sekwencja zadań zależnych w projekcie. Zależności pomiędzy zadaniami wynikają z połączenia w ścieżkach (poprzednik, następca) lub z połączenia przez zasób: zadania planowane w tym samym czasie na różnych ścieżkach wykorzystujące ten sam zasób.
- Na końcu projektu wprowadzamy bufor projektu zabezpieczający projekt przed niekorzystnym wpływem losowości na realizację zadań. Rezygnujemy więc z ochrony każdego z zadań na rzecz ochrony całego projektu.
- Wprowadzamy dodatkowe bufory, których zadaniem jest zabezpieczenie realizacji zadań leżących na łańcuchu krytycznym. Są to bufory zasilające umieszczone na końcu każdej ścieżki zasilającej łańcuch krytyczny.
- Zasoby w projekcie muszą pracować w trybie sztafety sportowej, tzn. wykonywać swoje zadanie jak najszybciej z zachowaniem parametrów jakościowych i przekazywać zadanie dalej bezpośrednio po jego ukończeniu.
- Kierownik projektu używa buforów jako głównego narzędzia do kontrolowania projektu i sygnalizowania konieczności podjęcia akcji korygujących. Sprawne wdrożenie tego mechanizmu wymaga zmiany wielu zachowań charakterystycznych dla środowiska projektowego.
Co zmienić w podejściu do zarządzania projektami?
Negatywne zachowania i zjawiska, z jakimi mamy do czynienia w trakcie projektu, to:
- Ochrona pojedynczych zadań (nie projektu). Klasyczne zarządzanie projektami bazuje na założeniu, że aby zakończyć projekt w terminie, należy dopilnować, żeby wszystkie zadania kończyły się w terminie. Praktyka pokazuje, że ważne jest, aby projekt, a nie zadania, kończył się w terminie.
- Zadania posiadają marginesy bezpieczeństwa. Wykonawcy deklarują czas realizacji zadania z wysokim prawdopodobieństwem (80-90%) ukończenia go w terminie, co oznacza, że deklarowany czas jest dwu-, trzykrotnie dłuższy niż przy oszacowaniu na 50%.
- Uwzględnienie zależności czasowych, nieuwzględnianie zależności zasobowych. Metoda ścieżki krytycznej zakłada nieograniczone zasoby i nie pozwala na rozstrzyganie konfliktu zasobów w fazie planowania.
- Złudna reguła dodawania. Podawany czas i budżet projektu wynikają z sumowania czasu i kosztu poszczególnych zadań. W środowisku projektowym 2 + 2 może równać się 3, 5 lub 10, bo czasy realizacji zadań można określić tylko z pewnym prawdopodobieństwem.
- Prawo Parkinsona i Syndrom studenta. Zadanie zajmuje cały czas na nie przeznaczony, a rozpoczęcie zadania jest odwlekane.
- Reguła trzyminutowego jajka. Nie jest dobrze kończyć zadanie przed upływem przeznaczonego na nie czasu, bo może to skutkować skróceniem czasu w przyszłości.
- Źle rozumiana wielozadaniowość. Praca nad wieloma zadaniami jednocześnie prowadzi do ich przerywania i wydłużenia czasu realizacji.
- System „wpychania” nowych projektów. Konieczność realizowania większej liczby projektów tymi samymi zasobami bez mechanizmu oceny wpływu na realizowane projekty.
Dodaj komentarz