Konkurencyjna odpowiedzialność: Jak CSR wpływa na globalne rynki
Praktyka biznesowa opierająca się na poczuciu odpowiedzialności wobec kontrahentów społecznych i środowiska to coraz ważniejszy element wzmacniania konkurencyjności w skali krajów i regionów, tak w Europie, jak i na świecie. Zwolennikiem włączenia zagadnienia odpowiedzialności społecznej biznesu (CSR) do dziedziny konkurencyjności jest Michael Porter, który uważa, że traktowanie CSR jako elementu strategii jest kluczowe, a nie tylko jako działania wizerunkowe.
Społeczna odpowiedzialność a strategia firmy
Społeczna odpowiedzialność biznesu nie może być tylko zimnym wyrachowaniem, ale też nie może pozostawać bez związku z działalnością firmy. Aby stała się istotnym elementem, musi być mocno włączona w strategię firmy. Autorzy raportu „Odpowiedzialność konkurencyjna – przekształcanie światowych rynków przez praktyki społecznie odpowiedzialnego biznesu” przekonują, że odpowiedzialność przekłada się na realną konkurencyjność.
Pomiar zysku z odpowiedzialności
Raport porównuje poziom odpowiedzialności w danej gospodarce z poziomem jej ogólnej konkurencyjności. Wykorzystano wskaźniki takie jak National Corporate Responsibility Index (NCRI) oraz Global Competitiveness Index (GCI), aby stworzyć nowy wskaźnik Responsible Competitiveness Index (RCI), który pokazuje korelację między poziomem odpowiedzialności korporacyjnej a konkurencyjnością gospodarki.
Wyniki rankingu a pozycja Polski
Kraje skandynawskie przodują zarówno w rankingach konkurencyjności, jak i odpowiedzialności biznesu. Polska i państwa regionu Europy Wschodniej wypadają słabo pod względem wewnętrznego wymiaru NCRI. Uwzględnienie aspektu odpowiedzialności biznesu podwyższyło ranking konkurencyjności Polski, ale nadal plasujemy się w słabszej podgrupie krajów Europy Wschodniej. Wyniki rankingu wskazują, że nie można pomijać kwestii społecznej odpowiedzialności biznesu przy kalkulowaniu swoich szans na światowych rynkach.
Znaczenie dialogu i budowania świadomości
Raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB) pokazuje, że dla polskich przedsiębiorców najważniejszymi kontrahentami społecznymi są akcjonariusze, klienci i pracownicy. Najlepsi praktycy odpowiedzialnego biznesu wskazują jednak na szerszy zakres interesariuszy, w tym społeczności lokalne, rząd, dostawców i organizacje pozarządowe. Istotne jest budowanie dialogu z różnymi grupami interesariuszy oraz tworzenie pozytywnego wizerunku przedsiębiorczości, opartego na zasadach odpowiedzialności i konsensusu z otoczeniem.
Rola państwa w promowaniu CSR
Państwa i rządy mają istotną rolę w upowszechnianiu odpowiedzialnego modelu biznesu. Mogą to robić nie tylko poprzez przyjazne regulacje, ale również poprzez tworzenie odpowiedniej atmosfery aprobaty i poparcia dla CSR. Ważne jest, aby do publicznej świadomości przebił się pozytywny wizerunek przedsiębiorczości, opartej na odpowiedzialnym podejściu do biznesu. Potrzeba, aby wytworzyła się masa krytyczna, która popchnie polską gospodarkę na tory odpowiedzialnego pojmowania i realizowania biznesu. Inwestycja w technologie i digitalizacje jest kluczowym czynnikiem rozwoju.
Dodaj komentarz