Innowacyjność to odwaga do podejmowania ryzyka – zarządzanie innowacjami w firmie

Innowacyjność to odwaga do podejmowania ryzyka

Autor: Krzysztof Pankowski

Często używamy słów, które są „puste” – ich znaczenie jest subiektywne i zależy od naszych doświadczeń. Podobnie jest z „innowacyjnością”. Dla jednych to przełomowe pomysły, dla innych – efektywne wprowadzanie zmian. Kluczowym elementem jest jednak odwaga do podejmowania ryzyka.

Innowacja przez duże „P”

Mówiąc o innowacyjności w zarządzaniu, często mamy na myśli przełomowe pomysły, które niosą ze sobą duże zmiany i duże ryzyko. Przykładem może być Dell, który zrewolucjonizował rynek komputerów osobistych, stawiając na sprzedaż bezpośrednią. Wymagało to odwagi i przeciwstawienia się opiniom ekspertów.

Innowacyjność w polskich firmach

Wdrażanie nowych systemów, takich jak SAP, to szansa na usprawnienie procesów. W polskich firmach często towarzyszy temu analiza i optymalizacja. W filiach zachodnich koncernów dominuje standaryzacja i szybkie wdrożenia, co ogranicza przestrzeń na innowacje.

Standaryzacja a cięcie kosztów

Cięcie kosztów jest dziś kluczowe dla przetrwania firmy. Standaryzacja procesów ma to ułatwiać. CIO musi balansować między tymi wymogami a potrzebą elastyczności i dostosowania się do oczekiwań klientów. Polscy CIO, poprzez innowacyjne inicjatywy, potrafią łączyć te sprzeczności.

Wyzwania dużych organizacji

Wraz ze wzrostem firmy rośnie złożoność procesów i trudności w komunikacji. Wprowadzanie zmian staje się ryzykowne. Menedżerowie niechętnie podejmują ryzyko, chyba że w sytuacji kryzysowej. Kluczowa jest umiejętność zarządzania ryzykiem.

Zarządzanie innowacjami

Aby skutecznie wprowadzać innowacje, potrzebny jest proces zarządzania nimi, podobnie jak w przypadku zarządzania projektami. Należy mierzyć efektywność innowacji, np. liczbę wdrożonych pomysłów i ich wpływ na wyniki finansowe. W ten sposób można obniżyć barierę akceptacji ryzyka.

Innowacje jako standard

Zarządzanie innowacjami powinno być standardowym procesem w firmach, wspieranym przez dedykowane osoby i odpowiednie procedury. Tylko wtedy innowacyjność może stać się realną siłą napędową organizacji.

Krzysztof Pankowski

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *