Wynajem sprzętu IT zyskuje na popularności w Europie Środkowo-Wschodniej
Według najnowszego raportu firmy Livingston, usługa wynajmu sprzętu IT cieszy się coraz większym zainteresowaniem w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, choć wciąż pozostaje w tyle za Europą Zachodnią. Różnice widać również w preferencjach dotyczących wynajmowanych urządzeń.
Europa Zachodnia vs. Europa Środkowo-Wschodnia
W Europie Zachodniej wynajem sprzętu IT jest popularny od kilkunastu lat. Firmy chętnie korzystają z tej opcji, zwłaszcza w przypadku prostych urządzeń, takich jak laptopy i komputery stacjonarne, które stanowią 60% wszystkich transakcji. W Europie Środkowo-Wschodniej natomiast, popularność wynajmu prostego sprzętu jest mniejsza i wynosi 40%, a firmy częściej decydują się na wynajem sprzętu do prezentacji (35% transakcji).
Marek Straszak, odpowiedzialny za rozwój firmy Livingston w Polsce, zauważa, że polski rynek dopiero oswaja się z usługą wynajmu sprzętu IT. „Potrzeba jeszcze minimum roku, aby wynajem był traktowany jako realna alternatywa dla innych form finansowania” – mówi Straszak.
Co najchętniej wynajmujemy?
W obu regionach 25% transakcji dotyczy wynajmu zaawansowanego sprzętu, takiego jak macierze dyskowe, serwery i urządzenia sieciowe. Najczęściej wynajmowane są serwery 2 i 4 procesorowe z procesorami Intel (np. HP DL380, IBM x3650, SUN X4200) oraz serwery UNIX (np. IBM p51A, IBM p55, SUN Fire V490, SUN Fire V245, HP rp3440, HP rx3660). Popularnością cieszą się również macierze dyskowe, takie jak HP MSA70, SUN StorageTek 2540, SUN StorEdge 3120, IBM DS3400, IBM DS4700.
W segmencie prostego sprzętu dominują laptopy i komputery stacjonarne, m.in. Dell D630, Fujitsu Siemens LIFEBOOK 8210/8410, HP 6710b, Lenovo ThinkPad T60/T61/R61. Wśród urządzeń do prezentacji najpopularniejsze są ekrany LCD Samsung 32/40, ekrany plazmowe Samsung 42/50 oraz projektory Sanyo, NEC i Epson.
Struktura przychodów
Choć transakcje dotyczące zaawansowanych urządzeń IT stanowią tylko 25% wszystkich, generują one aż 60-65% przychodów. Wynika to z ich wyższej wartości i dłuższego okresu wynajmu (zwykle od 1 do 6 miesięcy). Prosty sprzęt generuje odpowiednio 15% przychodów w Europie Środkowo-Wschodniej i 30% w Europie Zachodniej, ze względu na niższą wartość i krótszy okres wynajmu (od 1 do 12 tygodni). Wynajem sprzętu prezentacyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej generuje 35% przychodów, a w Europie Zachodniej 15%.
Przyszłość wynajmu sprzętu IT
Marek Straszak podsumowuje, że rynek wynajmu sprzętu IT w Polsce ma przed sobą duże perspektywy rozwoju. „W przeciwieństwie do innych krajów, w Polsce jeszcze nie ma większego zainteresowania wypożyczaniem małej ilości drobnych urządzeń. Różnica w ilości transakcji (na zachodzie 1200 do 1500 miesięcznie, Europa Środkowo-Wschodnia to 80 do 100) jest najlepszym dowodem na to, że najlepsze lata dla wynajmu sprzętu jeszcze przed nami” – twierdzi Straszak.
Wynajem sprzętu IT to elastyczne i efektywne kosztowo rozwiązanie, które może być atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego zakupu, szczególnie w przypadku realizacji jednorazowych projektów, organizacji konferencji czy szkoleń.
Dodaj komentarz