Song Hongbing: Kto naprawdę stworzył potęgę Wall Street?

Song Hongbing: Kto naprawdę stworzył potęgę Wall Street?

Wpływ bankierów na historię świata jest ogromny. To oni w dużej mierze decydują o stosunkach międzyludzkich, wojnach, rewolucjach, czy kierunkach rozwoju. Jak twierdzi chiński ekonomista, Song Hongbing, w swojej książce „Świat władzy pieniądza” kilkanaście rodzin bankierskich, które ukształtowały sieć powiązań finansowych, jaką znamy, w XVIII i XIX w., wciąż wpływa na obraz świata i doskonale adaptuje się do nowych warunków.

Małgorzata Pokojska

30.11.2016, godz. 14:42

Niemieckie korzenie potęgi finansowej

Większość wpływowych rodzin bankierskich wywodzi się z Niemiec. Rothschildowie, Oppenheimowie, Bleichroederowie, Warburgowie, Seligmanowie, Schroederowie, Schiffowie, Speyerowie, Baringowie, Mendelssohnowie – to tylko niektóre z nich. Ich kapitał i umiejętności jego pomnażania miały kluczowe znaczenie dla dojścia do władzy Bismarcka, zjednoczenia Niemiec oraz wojen niemiecko-austriackiej i niemiecko-francuskiej. Z czasem bankierzy zaczęli rozszerzać swoją działalność, zakładając banki i filie w innych krajach. Pierwszą stolicą kapitalizmu był Amsterdam, gdzie dynamicznie rozwijał się handel zamorski, generując popyt na usługi finansowe.

Londyn – globalne centrum finansowe

Wraz z rewolucją przemysłową i utworzeniem Banku Anglii, Londyn stał się sercem zarządzania finansami. Rodziny takie jak Baringowie, Rothschildowie i Schroederowie przejęły kontrolę nad tym bankiem i emisjami obligacji skarbowych w Wielkiej Brytanii, a potem w innych krajach Europy i Ameryki. Rywalizacja między tymi rodami doprowadziła do wojen i konfliktów, które przynosiły im ogromne zyski.

Amerykański sen – nowi gracze na Wall Street

W XIX wieku do Ameryki przybyła grupa żydowskich rodzin bankierskich z Niemiec, m.in. Seligmanowie, Belmontowie, Schiffowie, Kuhnowie, Loebowie, Warburgowie, Speyerowie, Goldmanowie i Sachsowie. Jak pisze Hongbing, to właśnie te rody stanowią fundament żydowskich finansistów, którzy mają ogromny wpływ na Wall Street. Joseph Seligman, zaczynając jako obwoźny handlarz, doszedł do pozycji jednego z najbardziej wpływowych bankierów w Nowym Jorku, zyskując przydomek „amerykańskiego Rothschilda”.

Niewidzialni oligarchowie – nowe formy kontroli

W XX wieku kapitalizm finansowy ustąpił miejsca monopolistycznemu. Przedstawiciele finansjery wycofali się z pierwszej linii, działając poprzez pośredników i nowe formy organizacji, takie jak fundacje. Pozwoliło im to na ukrycie swojego bogactwa i uniknięcie podatków, jednocześnie zachowując kontrolę nad kluczowymi sektorami gospodarki i wpływając na politykę.

Globalizacja i przyszłość finansów

Hongbing uważa, że międzynarodowa finansjera dąży do globalizacji, aby poszerzyć i pogłębić kontrolę nad światem. Jego zdaniem, kryzys finansowy z 2008 roku był krokiem w kierunku budowy infrastruktury dla globalnego rządu, z powszechnym bankiem centralnym i jedną światową walutą. Autor przewiduje, że kolejny kryzys będzie związany z dolarem i może doprowadzić do wprowadzenia nowej waluty opartej na złocie i limitach emisji dwutlenku węgla.

Książka Songa Hongbinga „Wojna o pieniądz” i jej kontynuacje rzucają nowe światło na historię świata finansów i pozwalają lepiej zrozumieć mechanizmy, które kształtują naszą rzeczywistość. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć, jak działa współczesny świat.

Zobacz również:

Książki Songa Hongbinga „Wojna o pieniądz” i „Wojna o pieniądz 2”, ukazały się w przekładzie Tytusa Sierakowskiego nakładem wrocławskiego wydawnictwa Wektory. W 2016 r. ukazał się w polskim przekładzie Izabeli Błasiak-Kozak tom trzeci: „Wojna o pieniądz. Epoka walczących królestw”

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *