Szklana Manufaktura Volkswagena: Połączenie precyzji i nowoczesności

Szklana Manufaktura Volkswagena: Połączenie precyzji i nowoczesności

Katarzyna Frendl

W drezdeńskiej Szklanej Manufakturze produkowany jest Volkswagen Phaeton, auto z segmentu Premium. Unikalna aranżacja wnętrza fabryki pozwala klientom na obserwację procesu produkcji ich własnego samochodu.

Szklana Manufaktura w Dreźnie

Charakterystycznym elementem Manufaktury jest 40-metrowa szklana wieża, w której gotowe samochody czekają na odbiór. Produkcja odbywa się na kilku poziomach głównego budynku, a sercem linii produkcyjnej jest „taśma łuskowa” – składająca się z 29 segmentów wyłożonych parkietem. Cechą wyróżniającą produkcję jest tu również indukcyjne dostarczanie prądu oraz nowoczesne, pośrednie oświetlenie. Wszystkie części potrzebne do montażu podążają za danym samochodem w specjalnym pojemniku.

Volkswagen, jako pierwszy producent samochodów, połączył w Szklanej Manufakturze procesy klasycznej produkcji przemysłowej z rzemieślniczą pracą ręczną. Klienci mają wyjątkową okazję, aby na żywo śledzić powstawanie swojego samochodu, od połączenia podwozia z nadwoziem, przez montaż podzespołów, aż po instalację systemów elektronicznych. Przyjazną atmosferę tworzą okna oraz parkiet z kanadyjskiego jaworu.

Część handlowo-wystawiennicza Szklanej Manufaktury w Dreźnie

Na terenie obiektu znajduje się strefa atrakcji, gdzie goście i klienci mogą poznać markę Volkswagen, jej modele oraz stosowane technologie, zarówno te obecne, jak i przyszłościowe. Dostępne są również restauracja, adaptowalne wnętrze idealne do realizacji audycji telewizyjnych, symulator jazdy Vision World oraz konfigurator samochodów z największym na świecie ekranem dotykowym. Klienci odbierający samochód w Dreźnie są obsługiwani w specjalnej części tej strefy.

Przyszły właściciel

Wraz z Manufakturą powstał innowacyjny system dystrybucyjno-logistyczny. Ekologiczne, 60-metrowe tramwaje CarGoTram kursują po miejskiej sieci, przewożąc podzespoły między Centrum Logistycznym a fabryką. Trasa o długości 4,2 km jest pokonywana w 13-18 minut, a tramwaj dostarcza dziennie około 2000 ton części.

może obserwować

Podczas otwarcia Szklanej Manufaktury, dr Ferdinand Piëch, ówczesny prezes zarządu Volkswagen AG, stwierdził: „To początek nowego rozdziału w historii motoryzacji”. I rzeczywiście, obiekt ten wzbudza emocje nie tylko podczas otwarcia. Idea ma podłoże marketingowe, ale jest to przede wszystkim doskonałe miejsce do poznania historii i tradycji Volkswagena. Szklana konstrukcja większości ścian umożliwia obserwację produkcji samochodów, zarówno pracy robotów, jak i ludzi.

Dr Piëch podkreślił: „(…) wraz z otwarciem Szklanej Manufaktury tworzymy kolejny rozdział historii motoryzacji. Tutaj doskonała praca ręczna oraz najnowocześniejsze technologie staną się widoczne i odczuwalne dla naszych klientów i gości. Marka Volkswagen zbuduje w ten sposób nowy wymiar emocjonalnego przywiązania do całkowicie nowego produktu najwyższej klasy. W centrum naszego działania stoi dążenie do spełnienia obietnic dotyczących bezkompromisowej jakości”.

proces montażu

Otwarcie fabryki w Dreźnie oznaczało rozpoczęcie produkcji luksusowej limuzyny Phaeton, która zadebiutowała na rynku wiosną 2002 roku, a w 2007 roku przeszła modernizację. „Takiego produktu najnowocześniejszej technologii nie można wykonać, wykorzystując klasyczne sposoby produkcji samochodów, do tego potrzebna jest precyzyjna praca ręczna. Ponadto chcieliśmy przedstawić fascynację techniką jako inscenizację produkcji i naturalnie także jako atrakcję dla klientów i gości”.

Rok wcześniej, w Wolfsburgu, powstało Autostadt – miasteczko koncernu Volkswagen, gdzie odwiedzający mogą nie tylko poznać motoryzacyjne osiągnięcia koncernu, ale i aktywnie spędzić czas. Klienci odbierają tu swoje samochody, które czekają na nich w jednej z dwóch szklanych wież.

swojego auta.

Podobne obiekty, pozwalające na bliski kontakt z marką, posiadają także inni niemieccy producenci, jak BMW Welt w Monachium czy Mercedes-Benz World w Surrey. Muzeum Mobile Audi w Ingolstadt gościło z kolei wystawę poświęconą legendarnemu wyścigowi „24 godziny Le Mans”, w którym Audi triumfowało sześciokrotnie.

Słowa kluczowe: Szklana Manufaktura, Volkswagen, Phaeton, Drezno, produkcja samochodów, technologia, innowacje, motoryzacja, logistyka, CarGoTram, Autostadt, BMW Welt, Mercedes-Benz World, Audi Mobile

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *