Pokusy i bóle korporacji: wywiad z Luizą Warno, dyrektor IT na region Europy Wschodniej w Pepsico

Pokusy i bóle korporacji: wywiad z Luizą Warno, dyrektor IT na region Europy Wschodniej w Pepsico

Rozmowa z Luizą Warno, dyrektor IT na Region Europy Wschodniej w Pepsico, o blaskach i cieniach korporacyjnego życia szefa IT.

Centralizacja IT w międzynarodowych korporacjach

Luiza Warno: Nowoczesne korporacje dążą do pełnej centralizacji kosztów IT. To wyraźny światowy trend. Chcą nie tylko podejmować decyzje na najwyższym poziomie, ale także kontrolować sposób wydawania pieniędzy w oddziałach. W Pepsico centralizacja obejmuje m.in. Oracle ERP oraz infrastrukturę technologiczną. Mamy strategię na najbliższe lata, która zakłada, że lokalne oddziały muszą analizować i wybierać rozwiązania IT zgodnie z korporacyjnymi standardami. To bywa bolesne, bo rozwiązania zgodne ze strategią mogą być droższe i dłuższe we wdrożeniu niż lokalne alternatywy.

Zakupy IT w Pepsico

Zakupy IT odbywają się centralnie, aby uzyskać lepsze rabaty. Może to jednak wydłużać czas dostarczenia sprzętu do odbiorcy i osłabiać relacje z lokalnymi dostawcami.

Outsourcing IT w Pepsico

Obecny trend to outsourcing jak największej ilości usług IT. Pepsico, podobnie jak Procter&Gamble, rozważa outsourcing, np. serwerowni i usług sieciowych. Pozwoli to wewnętrznej organizacji IT skoncentrować się na funkcjonalności, a nie na utrzymaniu systemów. Z lokalnego punktu widzenia może to jednak oddalać możliwość rzeczywistego zmierzenia jakości usług IT.

Rola szefa IT w korporacji

Szef IT jest przewodnikiem zmian w procesach biznesowych i architekturze systemów. Musi rozumieć procesy zachodzące w strukturach korporacji i negocjować trudne wybory. Musi mieć świadomość bieżących wyników firmy i konieczności jej rozwoju. W Pepsico IT jest postrzegane jako funkcja wspierająca, ale ta rola powinna być większa. Informacje od produkcji, przez dystrybucję i sprzedaż powinny być analizowane, by optymalizować procesy i dawać firmie zysk.

Zmiany w obszarze IT w Pepsico

Pepsico jest na etapie weryfikacji architektury systemów. Obecnie jest ona rozproszona, a wiedza o interfejsach jest głównie w głowach pracowników. Dążymy do uporządkowanej architektury, ale to wymaga zmiany modelu biznesowego i wiąże się z obawami pracowników. Wprowadzenie zmian jest konieczne, bo rynek jest bardziej konkurencyjny i dojrzały.

Polski menedżer w międzynarodowej korporacji

Na poziomie profesjonalnym nie ma różnicy między polskim a zachodnim menedżerem. Różnica jest w mentalności. Polskim menedżerom trudno jest się uczyć od innych. W Pepsico sprawdzamy, jak inni rozwiązali dany problem, zanim wprowadzimy coś nowego. Korporacja daje możliwości uczenia się i podróżowania.

Wartość pracy szefa IT

Umiejętność marketingowego pokazania się w firmie jest bardzo ważna. Dla ludzi w biznesie to, czym zajmuje się IT, jest w większości niewidoczne. Często trzeba samemu wyjść z „laurką”, bo inaczej nikt naszej pracy nie dostrzeże. Najbardziej jesteśmy doceniani, gdy jest awaria.

Zalety pracy w korporacji

Korporacja daje poczucie przynależności, to prawie jak rodzina. Ludzie nawiązują silne więzi. Po latach pracy w korporacji trudno sobie wyobrazić siebie gdzie indziej. Zasiedzenie bywa niebezpieczne, ale są menedżerowie, którzy pracują w korporacjach wiele lat i wciąż mają pęd do nowości. Korporacja wymaga, ale też docenia wysiłek.

Luiza Warno

Dyrektor IT na Region Europy Wschodniej w Pepsico. Wcześniej pracowała dla MTV Europe, TVN i Telekomunikacji Polskiej. W 2006 roku za największe wyzwanie uznaje wdrożenie systemu WMS (RedPrairie) w Rosji. W latach 2007-2008 planuje wdrożenie centralnych usług w obszarze hostingu serwerów, zarządzania siecią i usługami telekomunikacyjnymi.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *