Kłamstwa w CV to norma – co trzeci kandydat mija się z prawdą

Kłamstwa w CV to norma – co trzeci kandydat mija się z prawdą

Badanie przeprowadzone przez firmę rekrutacyjną Antal International wykazało, że aż 32% kandydatów ubiegających się o pracę na stanowisku specjalisty lub menedżera podaje nieprawdziwe informacje w swoich życiorysach. Problem ten dotyczy przede wszystkim znajomości języków obcych oraz zakresu pełnionych obowiązków.

Najczęstsze kłamstwa w CV

Analiza 132 CV złożonych między 29 czerwca a 3 lipca 2009 roku pokazała, że kandydaci najczęściej mijają się z prawdą w następujących kwestiach:

  • Znajomość języków obcych (83% przypadków) – kandydaci zawyżają swój poziom biegłości językowej.
  • Zakres obowiązków (27% przypadków) – ubiegający się o pracę przypisują sobie osiągnięcia i obowiązki, których w rzeczywistości nie realizowali.
  • Znajomość metod i koncepcji zarządzania (24% przypadków) – podawanie nieprawdziwych informacji o znajomości np. Lean Manufacturing, 5S, Kaizen, Kanban.
  • Przebyte kursy (10% przypadków) – umieszczanie w CV fikcyjnych szkoleń i certyfikatów.
  • Staż pracy – ukrywanie przerw w zatrudnieniu, manipulowanie datami rozpoczęcia i zakończenia pracy.
  • Nazwy stanowisk – uatrakcyjnianie nazwy zajmowanego stanowiska.

Inne nieścisłości

W życiorysach kandydatów zdarzają się także inne nieścisłości, takie jak pomijanie informacji o urlopach bezpłatnych i wychowawczych, które są wliczane do ogólnego stażu pracy, czy też zawyżanie stopnia samodzielności na danym stanowisku.

Czy kryzys wpływa na liczbę kłamstw w CV?

Badanie nie wykazało związku między sytuacją gospodarczą a częstotliwością występowania nieprawdziwych informacji w CV. Nie zidentyfikowano również grupy wiekowej, która najczęściej mija się z prawdą.

Wnioski

Problem nieprawdziwych informacji w CV jest powszechny i dotyczy znacznego odsetka kandydatów. Warto pamiętać, że kłamstwo ma krótkie nogi, a weryfikacja informacji zawartych w życiorysie jest standardową praktyką stosowaną przez rekruterów. Podawanie nieprawdziwych danych może skutkować odrzuceniem kandydatury, a w skrajnych przypadkach nawet utratą reputacji.

Źródło: Antal International

Artykuł na podstawie analizy CV przeprowadzonej w dniach 29 czerwca – 3 lipca 2009 roku.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *