Polska na szarym końcu rankingu innowacyjności Unii Europejskiej
Według najnowszego raportu Innovation Union Scoreboard, Polska zajmuje dopiero 22. miejsce wśród 27 krajów Unii Europejskiej pod względem innowacyjności. Raport, opublikowany przez Komisję Europejską, plasuje nas w grupie „umiarkowanych innowatorów”, daleko za liderami ze Skandynawii i Niemiec.
Skandynawia i Niemcy liderami innowacji
Na czele rankingu znajduje się Szwecja, a tuż za nią Dania, Finlandia i Niemcy. Kraje te znacznie przekraczają średnią innowacyjności dla całej Unii Europejskiej (UE-27). Grupa krajów „doganiających”, takich jak Austria, Belgia, Francja czy Wielka Brytania, oscyluje wokół unijnej średniej.
Polska w grupie „umiarkowanych innowatorów”
Polska, wraz z krajami śródziemnomorskimi i innymi krajami Europy Środkowej, takimi jak Czechy, Słowacja czy Węgry, została sklasyfikowana jako „umiarkowany innowator”. Oznacza to, że nasze wyniki są o nie więcej niż 50% słabsze od średniej unijnej. Na samym dole rankingu, jako „słabi innowatorzy”, znalazły się Bułgaria, Łotwa, Litwa i Rumunia.
Wyzwania dla Polski
Eksperci firmy doradczej Deloitte zwracają uwagę, że utrzymująca się niska pozycja Polski w rankingu innowacyjności może w dłuższej perspektywie negatywnie wpłynąć na konkurencyjność naszej gospodarki. Konieczne jest podjęcie działań w celu pozyskania środków na finansowanie działalności badawczo-rozwojowej.
Od trzech lat spada w Polsce liczba małych i średnich przedsiębiorstw inwestujących w badania i rozwój. Maleje również liczba przedsięwzięć finansowanych przez fundusze Venture Capital. Dodatkowo, niepokojąca jest stagnacja w wydatkach B+R przedsiębiorstw, co może zwiastować ich spadek w kolejnych latach.
Konieczne zmiany i inwestycje
Według Magdaleny Burnat-Mikosz, partnera w zespole Research & Development and Government Incentives Deloitte, Polska powinna skupić się na efektywnej realizacji założeń strategii „Europa 2020”. Kluczowe jest wdrożenie zmian legislacyjnych, a także kształtowanie świadomości polskich przedsiębiorców na temat znaczenia innowacji dla trwałego rozwoju firmy. Potrzebna jest również spójna polityka na szczeblu centralnym i regionalnym, aby zwiększyć dostęp do nowatorskich rozwiązań i wspierać powstawanie firm hi-tech, które będą konkurencyjne na światowych rynkach.
Warto wzorować się na krajach wysokorozwiniętych, które stosują zachęty podatkowe wspierające działalność badawczo-rozwojową. Takie rozwiązania przekładają się na wzrost zatrudnienia wysokokwalifikowanej kadry oraz lepszą współpracę między nauką a biznesem, a w konsekwencji na zwiększenie przychodów budżetu państwa.
Dodaj komentarz