CIO jako lider pomnażania kapitału intelektualnego w organizacji

CIO jako lider pomnażania kapitału intelektualnego w organizacji

Pierwsze spotkanie Klubu CIO w 2010 roku, które odbyło się 7 stycznia w Warszawie, koncentrowało się na zagadnieniach przywództwa i pomnażania kapitału intelektualnego. Uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytanie, jak CIO może realizować swoją misję lidera biznesowego w organizacji i jakie środki mogą do tego prowadzić.

Cechy nowoczesnego przywódcy

Dr Lidia Czarkowska, Dyrektor Centrum Coachingu Akademii Leona Koźmińskiego, w swoim wystąpieniu próbowała zdefiniować cechy nowoczesnego przywódcy. Podkreślała, że charyzma i umiejętność przedstawienia wizji pozostają kluczowe. Współczesny lider powinien również cechować się samowiedzą – świadomością swoich mocnych i słabych stron. Pozwala to na efektywne komponowanie zespołu i planowanie pracy.

W dyskusji poruszono wątki naturalnego przywództwa, relacji lidera z podwładnymi oraz samoświadomości lidera. „Niepielęgnowany zestaw cech naturalnego przywódcy nie będzie w stanie się rozwinąć” – mówił Adam Tomkiewicz z Philips Polska. „Istnieje wyraźna korelacja pomiędzy powiązaniem ludzi z celami a powodzeniem przedsięwzięcia” – dodał Tomasz Mnich z Lukas Banku.

Strategiczne gry menedżerskie jako narzędzie rozwoju

Ewa Kastory, prezes Grupy training&consulting, omówiła rolę strategicznych gier menedżerskich w rozwoju cech przywódczych. Gry te poszerzają pole doświadczeń menedżerów, pozwalając im w symulowanych warunkach podejmować kluczowe decyzje. „Doświadczenie z takiego symulatora pozwala zwiększyć pewność siebie, elastyczność w myśleniu i działaniu, a więc doskonali przywódcę” – przekonywała Ewa Kastory.

Kapitał intelektualny a kultura zaufania

Bogusław Skuza, członek zarządu Intrum Justitia AB, przedstawił koncepcję kapitału intelektualnego firmy. Podkreślił, że kluczową rolę w jego pomnażaniu odgrywają kultura i wartości organizacji. „Kapitał intelektualny, mierzony jako różnica pomiędzy kapitałem w księgach a wyceną rynkową, wymaga kultury zaufania” – mówił. Kultura ta opiera się na delegowaniu kompetencji przez przywódcę, co jest wyzwaniem dla liderów.

Partnerem strategicznym Klubu CIO jest Intel Polska, Partnerem merytorycznym IBM Polska, a Sponsorem – Oki Printing Solutions. Więcej informacji o działalności Klubu CIO można znaleźć na stronie www.klubcio.pl.

Słowa kluczowe: Klub CIO, kapitał intelektualny, przywództwo, Lidia Czarkowska, Ewa Kastory, Bogusław Skuza, zarządzanie, lider, innowacje, CIO Roku, rozwój menedżerski, strategiczne gry menedżerskie

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *