Atlas ryzyka biznesowego 2011: Rosja w niechlubnej czołówce
Rosja znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów najbardziej ryzykownych dla prowadzenia działalności biznesowej, dołączając do państw takich jak Somalia, Kongo czy Irak – wynika z najnowszego raportu firmy Maplecroft.
Autor: Wanda Żółcińska / Data publikacji: 17 stycznia 2011 08:58
Czym jest „Political Risk Atlas”?
Raport „Political Risk Atlas 2011” przygotowany przez firmę Maplecroft, opiera się na analizie 141 wskaźników ryzyka w 196 krajach. Prezentuje on zarówno tradycyjne, jak i dynamicznie zmieniające się obszary ryzyka politycznego. Wśród nich znajdują się między innymi: konflikty zbrojne, terroryzm, a także otoczenie prawne i biznesowe.
Autorzy raportu skupiają się również na nowych i strukturalnych obszarach ryzyka, takich jak: bezpieczeństwo zasobów, przestrzeganie praw człowieka, zmiany klimatyczne, infrastruktura, edukacja i ubóstwo.
Rosja wśród krajów o ekstremalnym ryzyku
Dynamiczne ryzyko polityczne, które może gwałtownie ulegać zmianom w wyniku działań rządu, władz lokalnych lub grup politycznych, stanowi bezpośrednie zagrożenie dla biznesu. W raporcie 11 krajów zostało sklasyfikowanych jako „ekstremalnie ryzykowne”.
Szczególnie niepokojący jest awans Rosji aż o pięć pozycji, co umiejscowiło ją po raz pierwszy w niechlubnej dziesiątce najbardziej ryzykownych państw. Pakistan również zanotował wzrost o dwie pozycje, plasując się na 9. miejscu.
Lista krajów o najwyższym ryzyku dla biznesu:
- Somalia
- Kongo
- Sudan
- Myanmar
- Afganistan
- Irak
- Zimbabwe
- Korea Północna
- Pakistan
- Rosja
- Republika Środkowej Afryki
Czynniki wpływające na wzrost ryzyka w Rosji
Wzrost ryzyka w Rosji jest odzwierciedleniem nasilającej się aktywności separatystów na Północnym Kaukazie oraz ataków terrorystycznych w całym kraju. W 2010 roku Rosja doświadczyła kilku zamachów, w tym ataku w moskiewskim metrze, w którym zginęło 40 osób.
Wydarzenia te, w połączeniu z oceną środowiska biznesowego, corporate governance oraz wysokim poziomem korupcji, przyczyniły się do zakwalifikowania Rosji jako kraju o ekstremalnym ryzyku dla biznesu.
Dodatkowym wyzwaniem dla firm działających w Rosji jest skomplikowany system prawny i regulacyjny, a także zależność sądów od rządu, czego przykładem może być proces Michaiła Chodorkowskiego.
Ryzyko w krajach BRIC
Według danych Banku Światowego, zagraniczne inwestycje bezpośrednie w najważniejszych gospodarkach wschodzących mają wzrosnąć w tym roku o 17%. Kraje BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) odpowiadają za połowę tego wzrostu. Inwestorzy muszą jednak liczyć się z poważnym ryzykiem, takim jak brak odpowiednich regulacji prawnych, korupcja i konflikty wewnętrzne.
Znaczenie strukturalnego ryzyka politycznego
Prof. Alyson Warhurst, prezes Maplecroft, podkreśla, że nie można lekceważyć strukturalnego ryzyka politycznego. Czynniki takie jak poziom edukacji, bezpieczeństwo zasobów i stabilność infrastruktury mają fundamentalne znaczenie dla długoterminowego sukcesu i rentowności biznesu.
„Strukturalne ryzyko polityczne jest istotnym wskaźnikiem dynamicznego ryzyka politycznego i powinno być stale monitorowane” – stwierdza prof. Warhurst.
Na przykład, Chiny znalazły się w kategorii „ekstremalnego ryzyka” w obszarach takich jak prawa obywatelskie i polityczne, niezawisłość sądów, demokratyczne zarządzanie, prawo pracy oraz łamanie praw człowieka przez służby państwowe.
Dodaj komentarz