Tłok na szczycie – rynek pracy dla menedżerów IT

Tłok na szczycie – rynek pracy dla menedżerów IT

Opublikowano: 5 września 2011

Autor: Wanda Żółcińska

Stabilna sytuacja na szczycie

Mimo zawirowań na rynku pracy, menedżerowie najwyższego szczebla w branży IT cieszą się stabilną pozycją. Podaż topowych stanowisk jest ograniczona, a konkurencja wysoka. Kandydaci na stanowiska kierownicze muszą wykazać się nie tylko umiejętnościami technicznymi, ale także biznesowymi i udokumentowanymi sukcesami. Aktywne poszukiwanie pracy przez samych kandydatów nie jest mile widziane.

„Mamy ograniczoną liczbę ofert pracy dla menedżerów IT czy CIO – głównie w bardzo dużych organizacjach. Stąd też mniej skomplikowanym zadaniem jest znalezienie pracy na stanowiskach specjalistycznych” – mówi Wioletta Podstawka z Adecco. „Dla średniego i wyższego szczebla menedżerów rynek jest stabilny, nie ma dużych zmian, nie ma też wielu nowych ofert pracy na najwyższych stanowiskach” – potwierdza Mariusz Grzywiński, prezes FUTUREA Grupa Doradcza.

Według Barbary Jakubskiej z Hays Poland, w okresie spowolnienia gospodarczego firmy wstrzymywały decyzje o zmianach kadrowych na stanowiskach menedżerskich, jednak w ostatnich miesiącach rynek ten ożywił się. Szczególnie widoczny jest wzrost zapotrzebowania na specjalistów IT: programistów, analityków i architektów.

Międzynarodowe perspektywy

Coraz więcej polskich menedżerów IT robi karierę za granicą, obejmując stanowiska o zasięgu regionalnym lub globalnym. Często wiąże się to z relokacją, ale nie zawsze. „Kandydaci na stanowiska CIO są otwarci na projekty zagraniczne. Jednak zachodnie firmy rzadko publikują ogłoszenia rekrutacyjne w Polsce, gdyż nie ograniczają się do poszukiwań tylko w naszym kraju. Jeśli kandydaci są zainteresowani pracą za granicą, to najczęściej na własną rękę szukają tam ofert” – mówi Barbara Jakubska. „Niektórzy żartują, że łatwiej znaleźć pracę w UE niż w Polsce. Często polskie zespoły IT obsługują cały region” – dodaje Wioletta Podstawka.

Polska staje się atrakcyjnym miejscem dla międzynarodowych centrów IT, nie tylko tych o charakterze usługowym, ale także centrów kompetencyjnych. „Obecnie sporo firm otwiera swoje europejskie czy globalne centra IT w Polsce. Na takie decyzje wpływa z jednej strony przeświadczenie, że polscy pracownicy mogą być trochę tańsi niż na przykład francuscy czy niemieccy eksperci, a z drugiej strony opinia, iż informatycy w naszym kraju są jednymi z najlepiej wykształconych i wykwalifikowanych w Europie” – uważa Barbara Jakubska.

Krzysztof Piłka z Team Quest podkreśla, że polscy menedżerowie IT są cenieni w Europie za wysokie kwalifikacje i konkurencyjne oczekiwania finansowe. Barbara Brzeźniak z Randstad Infostaff zauważa, że po kryzysie wielu menedżerów szuka pracy lub pracuje na kontraktach czasowych, co zwiększa ich gotowość do relokacji. Rośnie również liczba ofert projektowych dla specjalistów IT.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *