Odpowiedzialny biznes: Polacy stawiają na uczciwość

Odpowiedzialny biznes: Polacy stawiają na uczciwość

16 marca 2005 20:36

Autor: Szymon Augustyniak

Zdecydowana większość Polaków postrzega odpowiedzialny biznes po prostu jako uczciwe postępowanie wobec pracowników, kontrahentów i klientów.

Ponad dwie trzecie ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez PBS na zlecenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Danone zdefiniowało odpowiedzialny biznes właśnie w ten sposób. Podobne wnioski płynęły z badania Fundacji Komunikacji Społecznej z 2004 roku, które wykazało, że Polacy oceniają przedsiębiorstwa głównie na podstawie jakości produktów oraz sposobu traktowania pracowników i kooperantów.

Osobiste cechy kierownictwa a odpowiedzialność firmy

Badanie FOB ujawniło, że zdaniem respondentów, to wola przedsiębiorców decyduje o tym, czy firma działa odpowiedzialnie. 39% badanych uważa, że uczciwa postawa firmy zależy od osobistych przymiotów kierownictwa. Znaczenie ma również aspekt korzyści, jakie firma może odnieść z uczciwego postępowania. Mniej istotny jest wpływ regulacji prawnych czy oczekiwań społecznych.

Społeczne zaangażowanie a korzyści dla firmy

W kontekście społecznego zaangażowania firm, badani częściej podkreślali korzyści, jakie odnosi z tego tytułu sama firma. Ponad połowa respondentów uznała ten motyw za najważniejszy. Najbardziej korzystnym dla firmy działaniem uznano dbanie o rozwój pracowników. Korzyści firmy są również postrzegane jako główny motyw podejmowania działań z zakresu ochrony środowiska, sprzedaży produktów z przeznaczeniem części zysku na cele społeczne czy finansowania wydarzeń kulturalnych.

Źródła odpowiedzialności i zaufanie do CSR

Badanie FOB poruszyło również kwestię źródeł odpowiedzialności firm. Respondenci częściej wskazywali, że odpowiedzialne społecznie firmy wywodzą się spośród firm państwowych niż prywatnych, małych niż dużych, polskich niż zagranicznych. Te odczucia kolidują z popularnym wizerunkiem, wedle którego to duże zagraniczne korporacje promują w Polsce ideę CSR (Corporate Social Responsibility).

Warto zauważyć, że działania CSR są często postrzegane jako narzędzie PR. Raport Światowego Forum Gospodarczego z 2004 roku stwierdzał, że społeczna i ekologiczna odpowiedzialność jest traktowana w wielkich korporacjach jako metoda poprawy wizerunku. Zaufaniu do idei odpowiedzialnego biznesu nie sprzyjają również kontrowersyjne powiązania z tą koncepcją firm, które nie są postrzegane jako społecznie odpowiedzialne.

Podsumowanie

Wyniki badania wskazują na potrzebę klarownego przedstawienia koncepcji odpowiedzialnego biznesu jako przejawu pragmatyzmu i korzyści wspólnej. Warto, aby firmy jasno komunikowały swoje intencje i budowały transparentność w zakresie działań CSR.

Słowa kluczowe: odpowiedzialny biznes, CSR, etyka w biznesie, uczciwość, pracownicy, klienci, kontrahenci, wizerunek firmy, zaangażowanie społeczne, rozwój pracowników, ochrona środowiska

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *