Smartfony a złe maniery. Nadużywanie technologii mobilnych w miejscach publicznych
Opublikowano:
Wraz ze wzrostem popularności smartfonów i innych urządzeń mobilnych, coraz częściej obserwujemy niewłaściwe zachowania ich użytkowników. Problem ten dotyczy szczególnie Stanów Zjednoczonych, ale staje się zauważalny również w Polsce.
Coraz gorsze mobilne obyczaje
Badanie przeprowadzone przez firmę Ipsos na zlecenie Intela wykazało, że aż 75% spośród 2 tys. dorosłych Amerykanów uważa, iż kultura korzystania z urządzeń mobilnych pogorszyła się od 2009 roku. Ponad 90% ankietowanych było świadkami nieodpowiednich zachowań, takich jak:
- Wysyłanie SMS-ów podczas prowadzenia samochodu
- Rozmowy telefoniczne w toaletach publicznych
- Korzystanie z urządzeń mobilnych w kinie
- Głośne rozmowy w miejscach publicznych
Co niepokojące, 19% respondentów przyznało się do nieeleganckich nawyków związanych z używaniem urządzeń mobilnych, tłumacząc to naśladowaniem innych.
Najczęstsze przewinienia użytkowników
Respondenci badania Ipsos deklarują, że średnio pięć razy dziennie są świadkami „mobilnych wykroczeń”. Do najczęstszych należą:
- Używanie telefonu podczas prowadzenia samochodu (56%)
- Korzystanie z telefonu w toalecie publicznej (48%)
- Rozmowy telefoniczne w kinie (32%)
- Sięganie po smartfon czy inne urządzenie mobilne zaraz po przebudzeniu (20%)
Niemal 25% ankietowanych widziało również osoby korzystające z laptopa podczas prowadzenia samochodu.
Jak walczyć ze złymi manierami?
Problem niewłaściwego korzystania z urządzeń mobilnych staje się coraz bardziej palący. Wymaga to podjęcia działań edukacyjnych, promujących kulturalne i odpowiedzialne używanie technologii. Firmy technologiczne, media, a także sami użytkownicy powinni zaangażować się w budowanie świadomości i promowanie dobrych praktyk. Kluczowe znaczenie ma uświadamianie zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnego korzystania z urządzeń mobilnych, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa na drodze.
Dodaj komentarz