Jak polskie firmy tną koszty w dobie kryzysu? Badanie Deloitte
Według badania przeprowadzonego przez firmę Deloitte, aż dwie trzecie polskich przedsiębiorstw jest w trakcie wdrażania programów optymalizacji kosztów. Pozostałe firmy deklarują, że w ciągu najbliższego roku prawdopodobnie również wprowadzą takie systemy. Badanie wskazuje na kluczowe strategie oraz wyzwania związane z redukcją kosztów w polskich firmach.
Metody optymalizacji kosztów
Ponad połowa badanych firm uważa, że redukcja kosztów powinna być przeprowadzana w sposób zorganizowany co roku. Jednak tylko jedna trzecia faktycznie realizuje to założenie. Prawie połowa przedsiębiorstw, dzięki wdrożeniu programów oszczędnościowych, osiągnęła redukcję kosztów na poziomie 5-10%, a co dziesiąta firma – o 20% lub więcej.
Główne metody optymalizacji kosztów to:
- Kontrola wydatków (69% wskazań)
- Wstrzymanie rekrutacji nowych pracowników (47%)
- Zmiana poziomu akceptacji wydatków (43%)
- Redukcja zatrudnienia, w tym przez wykorzystanie outsourcingu
Obszary o największym potencjale oszczędności
Większość programów redukcji kosztów obejmuje całą firmę, a nie tylko wybrane obszary. Przedsiębiorstwa dostrzegają największy potencjał w optymalizacji kosztów w obszarach IT i administracji.
Bariery w efektywnym wdrażaniu programów optymalizacyjnych
Firmy napotykają również na bariery w efektywnym wdrażaniu programów optymalizacyjnych. Do najczęściej wymienianych należą:
- Brak wsparcia ze strony kadry zarządzającej
- Brak współpracy ze związkami zawodowymi
- Brak zrozumienia i akceptacji ze strony udziałowców
Czynniki sukcesu
Głównym impulsem do wprowadzenia programów optymalizacji kosztów jest sytuacja kryzysowa na rynkach, a na drugim miejscu – spadek zyskowności. Wprowadzenie systemu zachęt dla kadry menedżerskiej pozytywnie wpływa na realizację programów redukcji kosztów. W firmach, które zastosowały taki system, 75% ankietowanych oceniło, że program spełnił założone cele, a 19% stwierdziło, że uzyskane oszczędności były wyższe od zaplanowanych.
Aż 63% firm, które przy ustalaniu celów programu korzystały z analiz otoczenia przedsiębiorstwa, osiągnęło oszczędności wyższe niż 10%. Natomiast zaledwie jedna trzecia firm bazujących wyłącznie na analizie wewnętrznej osiągnęła taki poziom oszczędności – stwierdził Marek Chlebus, dyrektor w dziale konsultingu Deloitte.
Według 60% ankietowanych, komunikacja jest najbardziej niedocenianym czynnikiem decydującym o sukcesie optymalizacji kosztów.
Dodaj komentarz